Nepal Halı Yıkama - Edremit İda Halı Yıkama Fabrikası - 0266 372 12 40


Nepal Halı Yıkama

Nepal Halı Yıkama

NEPAL HALISI NEDİR?

ipek kozalarından elde edilen ipek ve yün ipliklerle, el dokuma tezgâhlarında dokunan, ipek yün karışımı, iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

NEPAL HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında İPEK halı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

NEPAL halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Nepal halılar, ipek halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Nepal halılar, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Nepal halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yıkama sırasında matlaşan ve sertleşen Nepal halılar, yıkama ve kurutma işleminden sonra solvent ile hav yönünde silinerek yüzey yumuşaklığı ve parlaklığı geri kazanılmalı solvent kokusu gidene kadar havalandırılıp teslimata hazırlanmalıdır