Milas Halısı Yıkama - Edremit İda Halı Yıkama Fabrikası - 0266 372 12 40


Milas Halısı Yıkama

MİLAS HALISI NEDİR?

Kökeni 1261 tarihinde bölgenin fethedilmesinden sonra Türkmenlerin bölgeye gelişine dayanan, Muğla Milas ilçesinde kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarda dokunmuş, "Ada Milas, Patlıcanlı, Cıngıllı Cafer, Gemisuyu, Elikoynunda" adları verilen geleneksel motiflere sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

MİLAS HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında MİLAS halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

MİLAS halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Milas halıları, kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle dokunmuş halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Milas halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Milas halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Milas halıları yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.