Ladik Halısı Yıkama - Edremit İda Halı Yıkama Fabrikası - 0266 372 12 40


Ladik Halısı Yıkama

LADİK HALISI NEDİR?

Konya ili Ladik kasabasında kökeni 13. Yüzyıla dayanan, kuzu yapağısından elde edilen kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarında dokunan, genellikle Ortadoğu desenlerinde üretilen iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

LADİK HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında LADİK halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

LADİK halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Ladik halıları, kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle dokunmuş yün halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Ladik halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Ladik halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Ladik halıları yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.