Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler - Edremit İda Halı Yıkama Fabrikası - 0266 372 12 40
Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; 

Halılar bir evin olmazsa olmaz bir süslemesi, kullanımını ve estetiğini oluşturur. Bu nedenle halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarını sizlere açıklayarak, nelerin yapılıp yapılmaması gerektiğini açıklayacağız. Halı yıkarken önemli unsurlar ve işleyişler bulunmaktadır. Bunlar bir halının,
• Türünü,
• Yapısını,
• Halıda kullanılan malzemeleri,
• Yünü,
gibi unsurlar ele alınarak bir halı yıkama işlemine girilmesi gerekmektedir. Özellikle deterjan konusu ve halı yıkamadan önce tozlarının alınması da önemli unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerde halının ılık su ile yıkatılmasıdır. Ilık su ile yumuşatılan halının üzerindeki lekelerin çıkması ve bazı toz kalıntılarının da yumuşamasını sağlayacaktır. Ya da halının aralarına kaçan katılaşmış cisimlerinde böylece ılık su sonrasında bir yumuşamaya girmesi de olasıdır. Bu nedenle halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerde başlıca hususlar, halının tozunun alınması ve ılık su ile yumuşatılmasıdır.
Bu işlemlerden sonra halınızı yıkama konusunda rahat bir işleme girebilirsiniz. Böylece bir sorun yaşamdan gönül rahatlığı ile halılarınızı yıkar ve içinizi ferah tutabilirsiniz. Fakat önemli noktalardan bir tanesi halılarınızı yıkarken sert birşeylerle ovalanmaması ve direk olarak deterjanların dökülmemesidir. Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerde bunlar uygulandığında,
Halı yıkarken bu gibi unsurların önemli bir değeri bulunmaktadır. Bu nedenle halılarınızı yıkarken,
• Halının ilk önce tozları alınmalıdır. Bunun için bildiğiniz ve halılarınıza zarar vermeyecek bazı yöntemleri kullanabilirsiniz.

• Halının kalitesi ve üretiminde kullanılan malzemelerde de halının yıkanmasında dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu nedenle kullanacağınız leke çıkartıcı ürünlerde kaliteye önem verilmesi ve belirli bir metot izlenmesi gerekmektedir.
• Deterjan kullandığınızda halılarınızın renkleri kalitesine ya da yapısına göre renk değiştirebilir. Bu nedenle halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerde, kullanacağınız temizlik malzemenin kalitesi, oranı ve kullanım miktarı fazlasıyla önemlidir. Eğer her türden kalitesiz bir malzemeyi halınız için kullanırsanız halınızı kısa bir süre içerisinde yıpratabilirsiniz.
• Halı yıkarken suyun sıcaklığı da önemlidir. Çok yüksek sıcaklıklar halının malzemesini gevşetebilir ve soyulmalara ya da yapısındaki bazı maddelerin ayrışmasına neden olabilir. Bu nedenle suyu kaynama derecesinde olmayan bir sıcaklık ile eli fazla yakmayan bir değerde kullanılması gerekmektedir.
• Son olarak halıyı yıkayacağınız ortamı iyi belirlemeniz şarttır. Balkonunuzda halınızı yıkayacaksanız yüzeyin temiz olmasına dikkat edin. Fırçalama işlemini ve suyu doğru orantılı olarak kullanarak halılarınızı yıkarken kimyasal ürünleri fazla kullanmayın. Adedince ve miktarlı bir kullanım, halı yıkarken size istediğiniz sonucu verecektir.

Kısacası bu anlatılanlar evlerinde halı yıkama yapmak için anlatışmıştır. Ama asıl belirtmemiz gerekeni en sona bıraktık. Artık belediyelerin aldığı kararlar doğrultusunda evlerde ve kapı önlerinde halı yıkama yasaklanmıştır. Bunun başlıca sebebi su kullanımının fazla olmasından dolayı ve kapı önünde v.b alanlarda yıkanan halılardan akan su ve deterjanların çevreye verdiği zararlardan dolayı belediyeler bu tip yıkamaları yasaklamıştır. 

Bu yüzden halı yıkama metodlarını okadar okudunuz ben evimde yıkarım diyorsanız harcayacağınız zaman ve kullanılacak malzeminin fiyatınıda düşündüğünüzde halılarını bir halı yıkama fabrikasına vermenin daha uygun olacağını göreceksiniz. Hem daha temiz hem kaliteli bir hizmeti alacaksınız. 

 Sosyal Medya: